Deprecated: Non-static method nggMediaRss::add_mrss_alternate_link() should not be called statically in /home/bunitas/domains/e-tunezja.info/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 286

Gdy turyści pytają pracowników biura podróży o to, czy w Tunezji jest bezpiecznie, zazwyczaj otrzymują odpowiedź twierdzącą. Przed wyprawą do tego kraju warto jednak zaznajomić się z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa.

To, że nie grozi nam uczestnictwo w strzelaninie i stanie się ofiarą zamachu bombowego nie oznacza wcale, że w Tunezji nie czyhają na nas żadne zagrożenia. Z pewnością jesteśmy w stanie uporać się z nimi, powinniśmy jednak być świadomi ryzyka i wiedzieć, jak mu przeciwdziałać.

Choć turyści podróżujący do krajów arabskich obawiają się przede wszystkim aktów agresji ze strony wyznawców islamu, największe zagrożenie może stanowić dla nich nie fanatyk religijny, ale woda i jedzenie. Nikt nie chce oczywiście otruć zagranicznego gościa, pamiętajmy jednak, że Tunezyjczycy mają inne nawyki żywieniowe, a to, co im smakuje nie musi być wcale postrzegane przez nas jako szczyt umiejętności kulinarnych. Na szczególną uwagę zasługuje zwłaszcza woda, w wielu regionach Tunezji pozostawia ona bowiem sporo do życzenia. To, że mieszkańcom tego kraju nic się nie dzieje, gdy ją piją, nie oznacza wcale, że nasze wrażliwe żołądki zareagują podobnie. Warto zatem zaopatrywać się jedynie w wodę butelkowaną, a gdy nie ma takiej możliwości – pić przede wszystkim tą, która została wcześniej przegotowana. Zasad higieny należy przestrzegać również jedząc owoce kupione od miejscowej ludności. Jeżeli zapomnimy o ich starannym umyciu może okazać się, że przez pół wakacji będziemy zwijać się z bólu w hotelowym pokoju.

Pamiętajmy również, że rozdział religii i życia publicznego, jaki obowiązuje w Tunezji nie zwalnia nas z obowiązku szanowania zwyczajów odmiennych od naszych. Kobiety w Tunezji mogą poruszać się po ulicach bez nakrycia głowy, gdy jednak planujemy odwiedzić meczet, zwróćmy uwagę na nasz strój. Przekonywanie Tunezyjczyków o tym, że jesteśmy turystkami i możemy odwiedzać święte dla nich miejsca w stroju kąpielowym, z pewnością nie zaskarbi nam ich sympatii. Zwracajmy również uwagę na to, czy w miejscu, w którym się aktualnie znajdujemy wolno robić zdjęcia. Tunezyjczycy bardzo poważnie podchodzą do zakazu fotografowania, gdy więc nie będziemy się do niego stosować, możemy spodziewać się poważnych utrudnień z konfiskatą aparatu włącznie.

Wielu turystów zapomina również o tym, że to okazja czyni złodzieja, trudno więc dziwić się, że nie brakuje osób zainteresowanych wykorzystaniem ich niefrasobliwego zachowania. Przekleństwem wielu państw atrakcyjnych turystycznie są kieszonkowcy, jeżeli jednak nie będziemy trzymali pieniędzy w widocznym miejscu i obnosili się z posiadanymi przez nas kosztownościami, z pewnością nie padniemy ich ofiarą. Nie zaszkodzi również, jeżeli przebywające w Tunezji kobiety powstrzymają się od samotnych wędrówek po bocznych uliczkach miast. Naruszenie integralności cielesnej turystki jest bardzo surowo karane, jak jednak łatwo się domyślić, nie wszyscy Tunezyjczycy przejmują się tego rodzaju ograniczeniem.