Deprecated: Non-static method nggMediaRss::add_mrss_alternate_link() should not be called statically in /home/bunitas/domains/e-tunezja.info/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 286

Wycieczki do Tunezji stają się coraz bardziej popularne. Oprócz zwiedzania największych miast warto również zapoznać się z dominującą kulturą, tradycją czy religią. W Tunezji dominującym wyznaniem jest Islam, jednak część ludności wyznaje chrześcijaństwo lub judaizm. Podróżując do różnych miast, z pewnością dostrzeżemy, że te trzy religie występują najczęściej. Co warto wiedzieć o wyznaniu Tunezyjczyków?

Dominujący islam

Większość ludności Tunezji wyznaje islam, a dokładnie sunnizm, jeden z trzech ortodoksyjnych odłamów. Islam jest uznawany za religię państwową, co uwzględnione jest również w konstytucji. Najbardziej widoczny wpływ wiary na codzienne funkcjonowanie życia Tunezyjczyków występuje na obrzeżach większych miast i prowincjach, gdzie często przetrwały wieloletnie tradycje, zwyczaje. W stolicy oraz większych punktach odczuwalny jest bardziej zachodni styl życia, a przywiązanie do zasad staje się coraz mniejsze. Tunezja uznawana jest za kraj bardziej liberalny, w którym polityka i religia są od siebie mocniej odseparowane. Zwiedzając ten kraj i poruszając się po turystycznych obszarach, podróżujący często nie odczuwają szoku kulturowego. Tolerancja religijna utrzymuje się na wysokim poziomie.

Chrześcijaństwo w Tunezji

Ilość chrześcijan w Tunezji szacowana jest na ok. 20 000 osób, a większość z nich jest wyznawcami Kościoła rzymskokatolickiego lub prawosławnego. Ludność, która nie wyznaje dominującego islamu, zazwyczaj nie jest jednak ograniczana. Prawo obowiązujące w Tunezji zakazuje jedynie namawiania innych osób do przejścia na inne wyznanie. W znacznie gorszej sytuacji znajdują się osoby, które postanawiają z wierzenia islamskiego wstąpić do innego kręgu religijnego. Często spotykają się oni z dyskryminacją, niekiedy zostają pozbawieni prawa do głosowania, nie mogą służyć w armii czy mają trudności z uzyskaniem paszportu. Przebywając w Tunezji, warto odwiedzić kilka efektownych kościołów katolickich jak Damous El-Karita Basilica górująca nad Kartaginą.

Judaizm w Republice Tunezyjskiej

Judaizm jest trzecią najpopularniejszą religią występującą w Tunezji. Na terenie kraju znajduje się najważniejszy ośrodek religijny wyznawców judaizmu w Afryce – synagoga Al-Ghariba. Znajduje się ona na wyspie Djerba i jest uznawana za najstarszą w Afryce Północnej. Liczba ludności tego wyznania szacowana jest na zaledwie 1 500 osób, a znaczna większość z nich to Włosi i Hiszpanie, a także imigranci. Skupiają się oni na obrzeżach stolicy oraz licznie zamieszkują Djerbę.

Zapoznanie się z kulturą oraz religią innych państw pozwala lepiej przyjrzeć się naszym własnym zwyczajom. Różnice w codziennym trybie życia i funkcjonowaniu często są dla zwiedzających Tunezję prawdziwym zaskoczeniem. Planując swoją podróż, warto wygospodarować czas na odwiedzenie miejsc świętych, które swoją historią wywierają ogromne wrażenie.