Deprecated: Non-static method nggMediaRss::add_mrss_alternate_link() should not be called statically in /home/bunitas/domains/e-tunezja.info/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 286

Tunezja to kraj o zróżnicowanym klimacie, co przekłada się na kontrasty w jego krajobrazie. Na północy występują obfite deszcze sprzyjające bujnej roślinności. Im dalej na południe, tym bardziej suche i pustynne stają się otaczające nas przestrzenie. Przyroda tej uwielbianej przez turystów części Afryki urzeka swym pięknem oraz rozmaitością gatunków.

Flora

Na wybrzeżu Morza Śródziemnego napotykamy wysokie palmy, gęste gaje oliwne, cytrynowe i pomarańczowe. Górzyste tereny – szczególnie te w pobliżu Atlasu – porastają lasy sosnowe i dębowe. Na południe od równin Tell pojawiają się zachwycające lasy akacjowe. Popularnym gatunkiem jest też chruścina jagodna, czyli drzewo poziomkowe. Rodzi ono czerwone owoce dojrzewające na przełomie listopada i grudnia. W żyznych dolinach uprawia się zboża, rośliny strączkowe i winorośl. Tunezja to raj dla miłośników świeżych, soczystych owoców – granatów, brzoskwiń, melonów oraz słodkich i cenionych przez cukierników fig. Wśród upraw znajdziemy również miętę, tymianek i rozmaryn. Północ kraju przypomina zielony ogród pełen kwitnących drzew i krzewów. Za parkiem Bou Hedma rozpoczyna się sawanna. Rośnie tam trawa, z której wytwarza się papier i pamiątki sprzedawane turystom. Gdzieniegdzie pojawiają się opuncje. Południe Tunezji to pustynia (Sahara), co oznacza długotrwałe susze. Sprzyjają one pojawianiu się niezwykłych gatunków przystosowanych do ekstremalnych temperatur i braku wody, takie jak róża jerychońska. Na jego przyrodę składają się przede wszystkim trawy i kaktusy. Jedynie w oazach odnajdziemy bujniejszą roślinność, w tym palmy daktylowe.

przyroda

Źródło: img.ev.mu

Fauna

Typowe zwierzęta Tunezji to długouche fenki, strusie, muflony oraz antylopy oryks i adaks. Możemy podziwiać też urocze żółwie. Niebo skolonizowały dzierlatki, skowrończyki sierpodziobe i pokrzewki. Na lądzie trzeba uważać na skorpiony i jadowitą żmiję rogatą, która zakopuje się w piasku. Podczas wycieczek na pustynię albo w regiony górskie wysokie obuwie to absolutna konieczność.

przyroda

Ze względu na zróżnicowany krajobraz i ciekawe położenie geograficzne, Tunezja wydaje się doskonałym miejscem do obywania wycieczek przyrodniczych. Warto odwiedzić dwa parki narodowe: Bou Hedma i Aszkal. Z pewnością spotkamy w nich niezwykłe gatunki zwierząt i zachwycającą rajską roślinność.