Deprecated: Non-static method nggMediaRss::add_mrss_alternate_link() should not be called statically in /home/bunitas/domains/e-tunezja.info/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 286

Tunezja słynie ze słonecznej pogody, aromatycznych przypraw, misternie zdobionych dywanów, ale też z naturalnych kosmetyków. Znajdziemy je w miejscach typowo turystycznych i w większości zwykłych sklepów, w których zaopatrują się Tunezyjki.

Khol

Khol jest arabskim proszkiem do malowania oczu. Nadaje on spojrzeniu zmysłowości i tajemniczości. Dzięki zawartym w nim ziołom khol ma również działanie pielęgnujące. Jest idealnym kosmetykiem dla kobiet, u których występują reakcje alergiczne po specyfikach mających w składzie domieszki ołowiu czy rtęci. Khol doskonale sprawdza się też przy zapaleniu spojówek albo jęczmieniu.  

Olejek jaśminowy

Kolejnym tunezyjskim kosmetykiem naturalnym jest olejek jaśminowy. Substancja powstaje z kwiatów. To jeden z najdroższych olejków, ale cenę wynagradza odżywcze i regenerujące działanie. Zastosowanie substancji jest niezwykle szerokie. Olejek jaśminowy stosuje się do pielęgnacji włosów i skóry, do masażu oraz kąpieli.

Olejek bergamotowy

Olej bergamotowy pozyskuje się ze skórek pomarańczy bergamota. Często dodaje się go do perfum, mydeł i herbat. Można kupić go w czystej postaci i dodawać do kąpieli bądź sauny. Nie poleca się go wcierać bezpośrednio w skórę. Olejek bergamotowy działa uspokajająco, antyseptycznie, antydepresyjnie i tonizująco, dlatego warto przywieźć go z wakacji w Tunezji.

Henna

Henna to naturalny barwnik wytwarzany z liści i pędów lawsonii bezbronnej. Spacerując ulicami tunezyjskich kurortów można zostać zaczepionym przez kobiety oferujące zrobienie oryginalnych wzorów henną. Tradycyjnie barwnikiem ozdabia się ciało przyszłej panny młodej w wieczór panieński. Proszek rozrobiony z wodą nakłada się na dłonie albo stopy. Hennę stosuje się też do przyciemniania brwi, rzęs i włosów. Barwnik można kupić na każdym bazarze z pamiątkami – w proszku albo w tubce.

Perfumy w kostce


Dość nietypowym kosmetykiem tunezyjskim są perfumy w kostce – w 100% naturalne, niezawierające alkoholu. Utrzymują się one na ciele nawet cały dzień. Można mieć je zawsze przy sobie z uwagi na ich niewielkie rozmiary.
Perfumy w kostce zwykle czarują zapachem lawendy, jaśminu, piżma lub ambre (mieszanki kako i wanilii). Oprócz stosowania ich na skórę, wkłada się je do szuflady z bielizną albo do szafy. Kostkę można też pokruszyć i zmieszać z balsamem do ciała lub mydłem w płynie.

Tunezyjskie kosmetyki naturalne urzekają zapachem i pielęgnującym działaniem. Warto zdecydować się na przywiezienie ich z wakacji w ciepłym kraju – będą cudownymi pamiątkami z podróży. Przypomną słoneczne dni i przyjemne chwile. Można też podarować je najbliższym – okażą się znakomitymi upominkami.