Deprecated: Non-static method nggMediaRss::add_mrss_alternate_link() should not be called statically in /home/bunitas/domains/e-tunezja.info/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 286
Top 5 zabytków Tunezji

Top 5 zabytków Tunezji

Tunezja to kraj pełen starożytnych ruin, historycznych budowli i miejsc otoczonych religijną czcią. Pozostałości kultury antycznej można zobaczyć na każdym kroku, ale są zabytki wyjątkowo warte uwagi. Sprawdź nasz top 5 najciekawszych atrakcji turystycznych Tunezji i zaplanuj idealną wycieczkę krajoznawczą.

(więcej…)

Dylematy: Tunezja czy Egipt?

Dylematy: Tunezja czy Egipt?

Wakacyjne wyprawy były Egiptu są jednymi z pierwszych, jakie zaproponowano naszym rodakom, nie dziwi więc to, że kraj piramid i faraonów szybko podbił serca Polaków.

I dziś wiele osób planujących zagraniczne wakacje pyta pracowników biur podróży właśnie o Egipt, państwo to znane jest bowiem z przystępnych cen, przyjaznego turystom klimatu i wielu dodatkowych atrakcji, których nie da się łatwo zapomnieć. Od przynajmniej kilku lat można jednak zauważyć, że Egiptowi wyrasta groźna konkurentka. Jest nią położona w Afryce Północnej nad Morzem Śródziemnym Tunezja, warto więc zastanowić się więc, co sprawia, że tak szybko zdobywa ona serca naszych rodaków.

Pracownicy biur podróży zwracają uwagę przede wszystkim na to, że Tunezja jest w stanie zaoferować turystom stabilność polityczną, której już od blisko dwóch lat brakuje Egiptowi. Owszem, przemiany polityczne, które dokonują się po obaleniu władzy sprawowanej przez generała Mubaraka nie odbijają się negatywnie na bezpieczeństwie turystów (żadna z sił politycznych walczących o władzę w państwie nie wyobraża sobie, aby Egipt zrezygnował z promowania turystyki, która gwarantuje regularne wpływy do centralnego budżetu), ci ostatni przyznają jednak, że udziela im się atmosfera niepokoju panująca w niedawnym turystycznym raju. Tunezja również borykała się całkiem niedawno z napięciami o charakterze politycznym, nie miały one jednak równie gwałtownego przebiegu, a ich konsekwencje nie wpłynęły w żaden sposób na obsługę ruchu turystycznego, trudno zatem dziwić się, że nasi rodacy potrafią to docenić.

Mylą się jednak osoby, które uważają, że większe bezpieczeństwo jest jedyną zaletą Tunezji sprawiającą, że dziś góruje ona nad Egiptem. Gdyby państwo to mogło zaoferować turystom wyłącznie brak groźby zamachów bombowych i wysokiej klasy hotele, z pewnością nie można byłoby spodziewać się jego oszałamiającej popularności, propozycje tego typu są bowiem typowe również dla wielu innych ośrodków. Tunezja jest jednak w stanie konkurować z Egiptem i na innych polach, coś dla siebie znajdą tu więc zarówno miłośnicy cudów natury (w państwie tym można zachwycić się zarówno dostojeństwem ośnieżonych szczytów górskich, jak i surowym pięknem Sahary), jak i osoby poszukujące śladów dawnej świetności tych ziem (to przecież właśnie w pobliżu dzisiejszego Tunisu znajdowała się starożytna Kartagina, do zniszczenia której tak gorliwie namawiał rzymski pisarz, mówca i polityk Kato Starszy).

Wielu turystów zwraca również uwagę na wyjątkową życzliwość Tunezyjczyków. Nie oznacza to oczywiście, że mieszkańcy Egiptu są wrogo nastawieni do turystów, niejednokrotnie można jednak odnieść wrażenie, że w ich stosunku do gości z zagranicy dominuje chęć zarobienia choćby drobnej kwoty. Być może życzliwe nastawienie Tunezyjczyków wynika przede wszystkim z tego, że turystyka nie jest w ich kraju jeszcze tak popularna, jak ma to miejsce w Egipcie, wielu gości z Polski opowiada jednak nie tylko o życzliwości, ale i o bezinteresowności swoich tunezyjskich gospodarzy.

Dylematy: Tunezja czy Turcja?

Dylematy: Tunezja czy Turcja?

Osoby, które nie mogą lub nie chcą planować wakacji z dużym wyprzedzeniem, nie mają powodów do większego niepokoju. Biura podróży są przygotowane na taką ewentualność, a oferta wycieczek last minute jest w kolejnych latach coraz bogatsza.

Kierunki wyjazdów zagranicznych bywają bardzo zróżnicowane, każdy może więc znaleźć wakacyjny raj stworzony jak gdyby właśnie dla siebie, na liście miejsc szczególnie lubianych przez turystów niezmiennie królują jednak Turcja i Tunezja. Co ciekawe, właśnie to drugie państwo od niedawna podbija serca Polaków skłaniając ich do rezygnacji z wycieczki do kolebki Imperium Osmańskiego. Warto zatem zastanowić się nad tym, czy rzeczywiście Turcja ma się czego obawiać.

Miłośnikom historii trudno jest udzielić odpowiedź na pytanie o to, które z tych dwóch państw może im więcej zaoferować. Na terenie dzisiejszej Turcji kwitło życie w Cesarstwie Bizantyjskim, stąd też wyruszały karne wojska, które w pewnym momencie stanowiły realne zagrożenie dla całej Europy Środkowej. Z kolei na terenie dzisiejszej Tunezji rozciągała się starożytna Kartagina – państwo-miasto założone przez Fenicjan, które było jednym z najważniejszych ośrodków handlowych na terenie Afryki Północnej. Kartagina była również potęgą militarną, której flota owiana była legendą, Rzymianie musieli więc dokładać wszelkich starań, aby zminimalizować zagrożenie z jej strony. Zarówno Turcja, jak i Tunezja jest dumna ze swojej przeszłości, a współczesne władze obu państw dążą do jej podkreślenia. Turyści, którzy lubią podróże „w czasie i przestrzeni” powinni być więc zadowoleni.

Zarówno wizyta w Tunezji, jak i w Turcji powinna również usatysfakcjonować tych turystów, którzy składając wizytę w państwie o odmiennych tradycjach religijnych i kulturowych, lubią je poznawać. W obu państwach religia nie ma wpływu na życie publiczne, w obu też turyści mogą cieszyć się pełną swobodą bez względu na to, gdzie chcą się udać i co chcą zobaczyć. Oczywiście, zawsze można wskazać na miejsca, których lepiej unikać, ani Turcy, ani Tunezyjczycy nie uważają jednak, by ich kultura nie zasługiwała na promocję. Zaciekawiony turysta z pewnością nie zostanie więc pozostawiony bez cennego wsparcia bez względu na to, czy zechce odwiedzić meczet, czy też zapragnie skosztować fajki wodnej i obejrzeć taniec brzucha. Ludność miejscowa cechuje się przy tym dużą życzliwością, a ponieważ zarówno Tunezyjczycy, jak i mieszkańcy Turcji coraz lepiej radzą sobie z komunikacją w języku angielskim, z pewnością bez trudu poznamy odpowiedzi na wiele nasuwających się nam pytań.

Jeżeli zatem mielibyśmy poszukiwać argumentów przemawiających za zasadnością odwiedzenia Tunezji w pierwszej kolejności, z pewnością zwrócilibyśmy uwagę na zróżnicowanie typowe dla tego kraju. Rzeczywiście, wyprawa do Tunezji nie musi skończyć się opalaniem się i kąpielą w hotelowych basenach, podróżnikom nie zabraknie bowiem miejsc do zwiedzania. Wypady nad morze można przeplatać wizytami składanymi na pustyni,, coś dla siebie znajdą tu przy tym również entuzjaści górzystych terenów. Tunezję można zresztą dzielić na tą, która jest odkryta przez turystów oraz tą, która kryje przed nimi jeszcze wiele tajemnic, jest to więc znakomity cel podróży dla poszukiwaczy przygód.

Kurorty Tunezji – Dżerba

Kurorty Tunezji – Dżerba

Dżerba jest wyspą należącą do Tunezji, która znajduje się na Morzu Śródziemnomorskim. Przede wszystkim charakteryzuje ją ciekawa architektura oraz niesamowita atmosfera, która tutaj panuje. Wszędzie widoczne są wpływy różnych kultur, przez co miejsce staje się jeszcze bardziej atrakcyjne. (więcej…)


Notice: Only variables should be passed by reference in /home/bunitas/domains/e-tunezja.info/public_html/wp-content/plugins/nextgen-gallery/products/photocrati_nextgen/modules/nextgen_basic_singlepic/package.module.nextgen_basic_singlepic.php on line 35

Wyspa Dżerba

Dżerba jest kolejnym miejscem, do którego warto się wybrać będąc w Tunezji. Najbardziej atrakcyjne są tereny północne, gdzie znajdują się ruiny budynków starożytnych Rzymian. Kierując się na południe natrafimy na Nefta douze oases. Warto obejrzeć pustynie i oazy, które należą do całkiem nowych miast.
Dodam może od razu na początku, dla ignorantów, że Dżerba to wyspa. Nie każdy może do niej dotrzeć. Liczy około sto tysięcy mieszkańców, a jej powierzchnia wynosi 514 km?.

Notice: Only variables should be passed by reference in /home/bunitas/domains/e-tunezja.info/public_html/wp-content/plugins/nextgen-gallery/products/photocrati_nextgen/modules/nextgen_basic_singlepic/package.module.nextgen_basic_singlepic.php on line 35

Najpiękniejsze kurorty Tunezji

Tunezja to poza wspaniałym krajem, również jeden z największych na świecie zbiorów fascynujących kurortów. Są one na ogół znane na całym świecie. Jednym z bardziej znanych i popularnych wśród Polaków jest Sousse. To miasto, która ma swą historię. Mimo znajdowania się w kraju afrykańskim, jest idealnie przygotowana pod turystów z całego świata, którzy, jak wiadomo, oczekują fascynujących miejsc do rozrywek i spędzania swego wolnego czasu. Nowy na polskim rynku jest kurort Mahdia. Wielkim atutem tego miasta są nowe hotele, powstałe kilka lat temu, które nie są tak zaniedbane, jak to się zdarza w niektórych kurortach.