Deprecated: Non-static method nggMediaRss::add_mrss_alternate_link() should not be called statically in /home/bunitas/domains/e-tunezja.info/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 286

Tunis to miasto, które jest stolicą Tunezji. Tętni tutaj stale życie nie tylko polityczne, kulturalne, ale również społeczne. Zdecydowanie najciekawszym zjawiskiem są tutaj zróżnicowane style architektoniczne, które łączą się ze sobą w spójną całość. W tej chwili zadziwiające jest to, jak nowoczesność scala się z tradycją. Świetnym przykładem jest arabska medyna, w której pobliżu zlokalizowana jest dzielnica francuska, charakteryzująca się kolonialnym stylem.

Jeżeli chodzi o pochodzenie słowa “Tunis”, to jest ono nie do końca pewne. Wielu spiera się o to, od czego się wywodzi, jednak z pewnością ma nawiązanie do arabskiego “Tunus”. Niektórzy przyjmują, że nazwa pochodzi od bogini Tanith. Jest to wersja stosunkowo prawdopodobna, ponieważ niegdyś bardzo dużo miast brało swoją nazwę od danego patrona. Teraz przejdźmy do przedstawienia najważniejszych informacji dotyczących Tunisu.

Miasto znajduje się na zachodnim brzegu znanego wszystkim Jeziora Tuniskiego w Tunezji. Dzieli je ok. 10 km od Zatoki Tuniskiej, która jest zlokalizowana na Morzu Śródziemnym. Jeżeli natomiast chcielibyśmy poznać nieco historii, to należy cofnąć się do starożytności oraz okresu fenickiego. Miasto Tunis zostało stolicą państwa w roku 1159, natomiast w 146 r p.n.e zostało ono doszczętnie unicestwione przez wojska rzymskie. Na wiek XVI przypada panowanie Turków, a w następnej kolejności przejęli je Francuzi. Przez wiele lat państwo walczyło o swoje prawa, aby w końcu w roku 1956 stać się niepodległym.

Jeżeli zastanawiasz się, kiedy jest najlepszy czas na przyjazd do Tunisu, to powinieneś wiedzieć, że zwiedzanie jest tutaj możliwe przez okrągły rok. Miasto charakteryzuje klimat ciepły, śródziemnomorski. Ciężko tu jednak trafić na złą pogodę, jedynie w styczniu temperatura osiąga ok. 10 stopni, a w czasie zimy niekiedy występują deszcze. Na maj przypadają przyjemne, słoneczne dni, a temperatura osiąga 25 stopni. Latem deszcz nas raczej nie zastanie i często upały są ciężkie do wytrzymania. Największe opady przypadają jednak na jesień, kiedy to może nawet dochodzić do powodzi.

Medyna Tunisu stanowi wręcz historyczną oraz duchową stolicę tego miasta. Jest ona otoczona murami obronnymi i stanowi ją zagmatwany labirynt uliczek oraz licznych targów. Najważniejsze jest jednak to, że każda ze ścieżynek ma prowadzić do meczetu Ezzitouna. Jej powstanie przypada na VII wiek. Warto również będąc tutaj zainteresować się dwoma meczetami, do których należy Al-Kasar raz Sisi Jusuf.

Godne polecenia są również domy dawnych bogaczy oraz pełne przepychu pałace. W tej chwili w wielu z nich zlokalizowane są muzea. Z kolei ciekawy kontrast dla całości stanowi aleja Habib Bourguba, która zwana jest również Porte de France. Jest to zdecydowanie najbardziej nowoczesne miejsce w całym Tunisie. Znajdziemy tutaj nie tylko wykonane z przepychem biurowce i tarasy, ale również wiele ekskluzywnych hoteli, restauracje oraz teatr miejski, nawiązujący do secesji.