Deprecated: Non-static method nggMediaRss::add_mrss_alternate_link() should not be called statically in /home/bunitas/domains/e-tunezja.info/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 286

Poniższym wpisem otwieram cykl artykułów na temat najpopularniejszych kurortów w Tunezji. Zaczynamy od mojego ulubionego – od Sousse.

Sousse (Susa) jest to jedno z największych miast Tunezji, stanowiące ważny ośrodek turystyczny. Dokładniej zlokalizowane jest w Zatoce Hammamet, w odległości ponad 100km od Tunisu, będącego stolicą kraju. Zdecydowanie przeważa tutaj klimat śródziemnomorski, co przede wszystkim wpływa na bardzo dużą ilość słonecznych dni. Jest to z tego względu jedno z najlepszych miejsc do spędzenia wakacji. Można tutaj przyjechać zarówno w sezonie, jak i poza nim, co jest dużym plusem dla osób, które nie mogą sobie zaplanować urlopu w wakacje.

Jeżeli chodzi o historię, to te tereny z początku były zasiedlone przez Fenicjan. Następnie miasto uległo zniszczeniu przez Arabów w VII wieku. W następnych latach Susa była rządzona przez Hiszpanów oraz Francuzów. Do dzisiaj natomiast zachowały się niesamowite budowle, które wytrzymały upływ czasu. Przede wszystkim możemy tutaj wymienić Wielki Meczet, który niegdyś był jednym z elementów systemu obronnego tego regionu. Z tego względu swoją budową może bardziej budzić skojarzenia z twierdzą niż z meczetem. W tej chwili z całego budynku jest dostępny dla turystów jedynie dziedziniec.

Kolejna atrakcja to Ribat, który jest zdecydowanie najbardziej znany w całej Tunezji. Z wieży, która znajduje się na jego terytorium, możemy podziwiać okolicę oraz niesamowite zabytki. Jeżeli przejdziemy od tego miejsca 100 metrów dalej, naszym oczom ukaże się Zawija Zakkak, czyli ośmiokątny minaret. Jego architektura nawiązuje nieco do budowli tworzonych w czasie renesansu. Jest to jeden z elementów całego zespołu, do którego możemy zaliczyć również medresę, mauzoleum oraz meczet. Przechodząc przez strefę wejściową, trafimy na dziedziniec.

Warto również zobaczyć dar Essis, czyli niewielkie mauzoleum, zlokalizowane w domu niedaleko od medyny. Możemy tutaj obejrzeć nie tylko niesamowite zasoby biżuterii oraz przedmiotów codziennego użytku, ale również odtworzone wnętrza arabskiego domu, które bez wątpienia robią wrażenie na wielu turystach.

Oczywiście oprócz niesamowitych zabytków, Sousse może nam zaproponować wiele innych atrakcji. Należą do nich przede wszystkim sporty wodne, które zaczynają się od nurkowania z rurką i okularami, windsurfingu oraz pływaniu statkiem, a kończą na schodzeniu w niesamowite głębiny, z pełnym osprzętem. Oprócz tego znajdują się tutaj liczne plaże, które stanowią niesamowicie piękne połączenie z przejrzystą wodą. Jedną z ciekawszych jest znajdująca się ok. 10 km od Susy plaża Boujaffar, która wprawdzie częściowo przynależy do hoteli, jednak pozostały teren jest otwarty dla turystów z poza tych miejsc.

Jeżeli natomiast chodzi o spożywanie posiłków, większość osób decyduje się na korzystanie z restauracji znajdujących się przy hotelach. Jeżeli mamy wykupioną wycieczkę all inclusive, to możemy korzystać do woli z serwowanych dań. W przypadku, gdy jednak pragniemy odmiany, to możemy w tunezyjskich lokalach spróbować miejscowych bądź międzynarodowych potraw.