Deprecated: Non-static method nggMediaRss::add_mrss_alternate_link() should not be called statically in /home/bunitas/domains/e-tunezja.info/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 286
Tunezja – ABC bezpieczeństwa

Tunezja – ABC bezpieczeństwa

Gdy turyści pytają pracowników biura podróży o to, czy w Tunezji jest bezpiecznie, zazwyczaj otrzymują odpowiedź twierdzącą. Przed wyprawą do tego kraju warto jednak zaznajomić się z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa.

To, że nie grozi nam uczestnictwo w strzelaninie i stanie się ofiarą zamachu bombowego nie oznacza wcale, że w Tunezji nie czyhają na nas żadne zagrożenia. Z pewnością jesteśmy w stanie uporać się z nimi, powinniśmy jednak być świadomi ryzyka i wiedzieć, jak mu przeciwdziałać.

Choć turyści podróżujący do krajów arabskich obawiają się przede wszystkim aktów agresji ze strony wyznawców islamu, największe zagrożenie może stanowić dla nich nie fanatyk religijny, ale woda i jedzenie. Nikt nie chce oczywiście otruć zagranicznego gościa, pamiętajmy jednak, że Tunezyjczycy mają inne nawyki żywieniowe, a to, co im smakuje nie musi być wcale postrzegane przez nas jako szczyt umiejętności kulinarnych. Na szczególną uwagę zasługuje zwłaszcza woda, w wielu regionach Tunezji pozostawia ona bowiem sporo do życzenia. To, że mieszkańcom tego kraju nic się nie dzieje, gdy ją piją, nie oznacza wcale, że nasze wrażliwe żołądki zareagują podobnie. Warto zatem zaopatrywać się jedynie w wodę butelkowaną, a gdy nie ma takiej możliwości – pić przede wszystkim tą, która została wcześniej przegotowana. Zasad higieny należy przestrzegać również jedząc owoce kupione od miejscowej ludności. Jeżeli zapomnimy o ich starannym umyciu może okazać się, że przez pół wakacji będziemy zwijać się z bólu w hotelowym pokoju.

Pamiętajmy również, że rozdział religii i życia publicznego, jaki obowiązuje w Tunezji nie zwalnia nas z obowiązku szanowania zwyczajów odmiennych od naszych. Kobiety w Tunezji mogą poruszać się po ulicach bez nakrycia głowy, gdy jednak planujemy odwiedzić meczet, zwróćmy uwagę na nasz strój. Przekonywanie Tunezyjczyków o tym, że jesteśmy turystkami i możemy odwiedzać święte dla nich miejsca w stroju kąpielowym, z pewnością nie zaskarbi nam ich sympatii. Zwracajmy również uwagę na to, czy w miejscu, w którym się aktualnie znajdujemy wolno robić zdjęcia. Tunezyjczycy bardzo poważnie podchodzą do zakazu fotografowania, gdy więc nie będziemy się do niego stosować, możemy spodziewać się poważnych utrudnień z konfiskatą aparatu włącznie.

Wielu turystów zapomina również o tym, że to okazja czyni złodzieja, trudno więc dziwić się, że nie brakuje osób zainteresowanych wykorzystaniem ich niefrasobliwego zachowania. Przekleństwem wielu państw atrakcyjnych turystycznie są kieszonkowcy, jeżeli jednak nie będziemy trzymali pieniędzy w widocznym miejscu i obnosili się z posiadanymi przez nas kosztownościami, z pewnością nie padniemy ich ofiarą. Nie zaszkodzi również, jeżeli przebywające w Tunezji kobiety powstrzymają się od samotnych wędrówek po bocznych uliczkach miast. Naruszenie integralności cielesnej turystki jest bardzo surowo karane, jak jednak łatwo się domyślić, nie wszyscy Tunezyjczycy przejmują się tego rodzaju ograniczeniem.

Dlaczego warto wybrać Tunezję?

Dlaczego warto wybrać Tunezję?

Wakacyjne szaleństwo na północy Afryki nie zaskakuje już nikogo. Państwa zlokalizowane na tym obszarze od dawna kuszą turystów oryginalną kulturą, zaskakującymi tradycjami, czystym morzem i znakomitymi warunkami panującymi w hotelach, a dzięki ułatwieniom w polityce wizowej i tanim lotom czarterowym wypad do nich nie jest wcale o wiele droższy niż wakacje nad Bałtykiem. Polscy turyści nie pytają już więc o to, czy warto wybrać się na północ Afryki.

Interesuje ich przede wszystkim to, które ze znajdujących się tam państw wyda się im najciekawsze. Trudno o jednoznaczną odpowiedź na tak postawione pytanie, nie można jednak nie zauważyć tego, że systematycznie rośnie liczba osób uważających, że najbardziej godny polecenia jest nie Egipt i nie Maroko, ale przede wszystkim Tunezja.

Wśród zalet Tunezji na pierwszy plan wysuwa się typowe dla niej zróżnicowanie, jest to bowiem państwo, które nie rozczaruje ani miłośników leżenia na plaży, ani osób, które uważają, że nie ma nic cenniejszego niż aktywny wypoczynek. Tunezyjskie hotele są na tyle dobrze wyposażone, że udane wakacje można spędzić nawet wówczas, gdy postanowi się, że nie opuści się ich ani na krok. Nie warto jednak zamykać się w hotelowych wnętrzach, skoro Tunezja ma nam tak wiele do pokazania. Zachwyca już choćby krótki wypad nad morze, czysta woda zachęca bowiem do długich spacerów, a intensywnie świecące słońce – do opalania się. Tunezja ma również wiele do zaoferowania amatorom morskich kąpieli, ci jednak powinni zachować pewną ostrożność pamiętając, że w morzu są tylko gośćmi. Zapominalskim może o tym przypomnieć dość bolesne spotkanie z ośmiornicą walcząca o integralność swojego terytorium, nie warto więc kąpać się w miejscach, których nie poleca miejscowa ludność.

Ludność miejscowa – różnorodna i kultywująca wielosetletnie tradycje – to zresztą kolejna z wielkich zalet Tunezji. Mieszkańcy tego państwa są w większości muzułmanami, w Tunezji przestrzega się jednak rozdziału religii i życia publicznego. Tunezyjki cieszą się pełnią praw politycznych i społecznych, a i turystki mogą dostać się w praktycznie każde miejsce nie narażając się na oburzone spojrzenia. Warto pamiętać oczywiście o tym, że każdej kulturze i religii należy się szacunek, a lekceważenie tego, co nieznane nie jest najlepszym świadectwem, jakie moglibyśmy sobie wystawić. Jeżeli będziemy przestrzegać tych dwóch prostych zasad, z pewnością nie pożałujemy, Tunezyjczycy pokażą nam bowiem świat, który nie ma wiele wspólnego ze stereotypowym postrzeganiem szeroko rozumianych „państw arabskich”. Mieszkańcy Tunezji mają zresztą bardzo życzliwy stosunek do turystów, z pewnością wybaczą nam więc potknięcia, na które narazimy się na skutek braku wystarczającej wiedzy.

Tunezja to również raj dla miłośników historii i to zarówno tej, która rozgrywała się wiele stuleci przed naszą erą, jak i tej znacznie nowszej. Mieszkańcy tego państwa nie tylko nie wstydzą się swojej przeszłości, ale pielęgnują pamięć o niej, wielbiciele poszukiwania jej śladów nie powinni więc opuszczać Tunezji rozczarowani.

Tunezja – czy nadal warto?

Tunezja – czy nadal warto?

Po ostatnich “przebojach” w Tunezji, na pewien czas wiele biur podróży wycofało się z organizacji wczasów na tamtych terenach. Wszyscy ostrzegali przed tym, żeby tych miejsc unikać i raczej się na wakacje nie wybierać. A jak jest teraz? Obecnie w Tunezji jest już całkiem spokojnie, dlatego myślę, że warto wznowić wycieczki. Okazuje się, że z powodu niedawnej historii, teraz można kupić wczasy znacznie taniej. Znacznie taniej oznacza w tym momencie to, że za niecały tysiąc złotych, polecimy na tydzień do hotelu czterogwiazdkowego All Inclusive. To bardzo atrakcyjne oferty.

Biura podróży muszą zacząć na nowo zwabiać klientów w te zakątki świata, dlatego tak obniżają ceny. Tak samo wszyscy hotelarze tunezyjscy chcą, aby do ich hoteli wrócili ludzie, bo wiadomo, że nie ma się już o co martwić. Dlatego właśnie, polecam Tunezję w tym roku. Standard będzie taki jak zawsze, ale ceny niższe.

Kuchnia i Restauracje

Kuchnia i Restauracje

Jedne  z lepszych restauracji w Tunezji mają duże miasta, takie jak Sousse, Hammamet i Port El Kantaoui. W Sousse klienci polecają restaurację Marmit, a także Bonaparte, gdzie można rozerwać się na karaoke. W Hammamecie zapraszamy i szczerze polecamy restaurację Le Berbere, która specjalizuje się w daniach stricte tunezyjskich. W trzecim mieście, w Porcie El Kantaoui, warto odwiedzić restaurację La Dorada, gdzie menu reprezentują dania z owoców morza oraz wyśmienite ryby.

Kuskus jest jednym z podstawowych posiłków w Tunezji, podaje się go praktycznie ze wszystkim, z mięsem baranim, rybą, różnego rodzaju kiełbaskami, ale także z jagnięciną i warzywami.

W tunezyjskich barach popularne są dania pikantne, takie jak kiełbaski merquez podawane w sosie pomidorowym. Cechą tej kuchni jest też duża ilość czosnku.

Najpopularniejszymi warzywami są podobnie jak w Polsce ziemniaki, fasola i pomidory. Tunezja posiada w swojej kuchni bardzo oryginalne danie, niewystępujące w innych krajach arabskich – brik ? to rodzaj trójkątnego pieroga z nadzieniem warzywnym, mięsnym, z dodatkiem tuńczyka i jajka. Polecamy wszystkim do degustacji, chociaż należy przyznać, że to dość specyficzna kuchnia.

Dlaczego wybrać Tunezję?

Dlaczego wybrać Tunezję?


Notice: Only variables should be passed by reference in /home/bunitas/domains/e-tunezja.info/public_html/wp-content/plugins/nextgen-gallery/products/photocrati_nextgen/modules/nextgen_basic_singlepic/package.module.nextgen_basic_singlepic.php on line 35


Tunezja jest krajem, który znajduje się w strategicznym punkcie, bo w samym centrum Morza Śródziemnego. Była ona przez wieki narażona na wszechobecne ataki wielu europejskich ludów, więc dziedzictwo kulturowe tego miejsca jest wyjątkowo bogate i różnorodne.

Architektura wielu tunezyjskich miast nie obyła się bez wielkich wpływów rzymskich, fenicjańskich czy francuskich, znajdują się tu również budowle z nutką orientu, które to są śladami po panowaniu tureckim. Tunezja jest więc krajem fascynującym między innymi dlatego, że łączy ze sobą wpływy europejskie, arabskie i saharyjskie. Może się to okazać bardzo dużą atrakcją dla turystów.


Notice: Only variables should be passed by reference in /home/bunitas/domains/e-tunezja.info/public_html/wp-content/plugins/nextgen-gallery/products/photocrati_nextgen/modules/nextgen_basic_singlepic/package.module.nextgen_basic_singlepic.php on line 35

Polacy w Tunezji

Dziś trochę pogeneralizuję. Jeśli spotkasz w Tunezji Polaków i Polki – nie ufaj im. Panuje stereotyp, że Polak w każdym kraju będzie krętaczył i chciał wykorzystać sytuacje. Mam oczywiście na myśli Polaków związanych z turystyką. Możliwe, że teraz przesadzam, ale widziałam paru Polaków podczas mojego pobytu w Tunezji i nie zawsze byli to ludzie sympatyczni. A jest ich trochę. Dużo Polek decyduje się na związki z Tunezyjczykami. Dużo mniej spotyka się par, gdzie kobieta jest Tunezyjką, a facet Polakiem.

Poza tym czasem zdarzają się zupełnie inne sytuacje.