Deprecated: Non-static method nggMediaRss::add_mrss_alternate_link() should not be called statically in /home/bunitas/domains/e-tunezja.info/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 286

Wakacyjne wyprawy były Egiptu są jednymi z pierwszych, jakie zaproponowano naszym rodakom, nie dziwi więc to, że kraj piramid i faraonów szybko podbił serca Polaków.

I dziś wiele osób planujących zagraniczne wakacje pyta pracowników biur podróży właśnie o Egipt, państwo to znane jest bowiem z przystępnych cen, przyjaznego turystom klimatu i wielu dodatkowych atrakcji, których nie da się łatwo zapomnieć. Od przynajmniej kilku lat można jednak zauważyć, że Egiptowi wyrasta groźna konkurentka. Jest nią położona w Afryce Północnej nad Morzem Śródziemnym Tunezja, warto więc zastanowić się więc, co sprawia, że tak szybko zdobywa ona serca naszych rodaków.

Pracownicy biur podróży zwracają uwagę przede wszystkim na to, że Tunezja jest w stanie zaoferować turystom stabilność polityczną, której już od blisko dwóch lat brakuje Egiptowi. Owszem, przemiany polityczne, które dokonują się po obaleniu władzy sprawowanej przez generała Mubaraka nie odbijają się negatywnie na bezpieczeństwie turystów (żadna z sił politycznych walczących o władzę w państwie nie wyobraża sobie, aby Egipt zrezygnował z promowania turystyki, która gwarantuje regularne wpływy do centralnego budżetu), ci ostatni przyznają jednak, że udziela im się atmosfera niepokoju panująca w niedawnym turystycznym raju. Tunezja również borykała się całkiem niedawno z napięciami o charakterze politycznym, nie miały one jednak równie gwałtownego przebiegu, a ich konsekwencje nie wpłynęły w żaden sposób na obsługę ruchu turystycznego, trudno zatem dziwić się, że nasi rodacy potrafią to docenić.

Mylą się jednak osoby, które uważają, że większe bezpieczeństwo jest jedyną zaletą Tunezji sprawiającą, że dziś góruje ona nad Egiptem. Gdyby państwo to mogło zaoferować turystom wyłącznie brak groźby zamachów bombowych i wysokiej klasy hotele, z pewnością nie można byłoby spodziewać się jego oszałamiającej popularności, propozycje tego typu są bowiem typowe również dla wielu innych ośrodków. Tunezja jest jednak w stanie konkurować z Egiptem i na innych polach, coś dla siebie znajdą tu więc zarówno miłośnicy cudów natury (w państwie tym można zachwycić się zarówno dostojeństwem ośnieżonych szczytów górskich, jak i surowym pięknem Sahary), jak i osoby poszukujące śladów dawnej świetności tych ziem (to przecież właśnie w pobliżu dzisiejszego Tunisu znajdowała się starożytna Kartagina, do zniszczenia której tak gorliwie namawiał rzymski pisarz, mówca i polityk Kato Starszy).

Wielu turystów zwraca również uwagę na wyjątkową życzliwość Tunezyjczyków. Nie oznacza to oczywiście, że mieszkańcy Egiptu są wrogo nastawieni do turystów, niejednokrotnie można jednak odnieść wrażenie, że w ich stosunku do gości z zagranicy dominuje chęć zarobienia choćby drobnej kwoty. Być może życzliwe nastawienie Tunezyjczyków wynika przede wszystkim z tego, że turystyka nie jest w ich kraju jeszcze tak popularna, jak ma to miejsce w Egipcie, wielu gości z Polski opowiada jednak nie tylko o życzliwości, ale i o bezinteresowności swoich tunezyjskich gospodarzy.